Poradnie specjalistyczne w Żywcu
Kinesiomedica Żywiec
Poradnie specjalistyczne w Bielsko - Białej
Kinesiomedica Bielsko Biała
ul. Oświęcimska 39,
43-316 Bielsko Biała
Umów wizytę:
+48 32 356 68 00
Godziny otwarcia:
Pon-pt: 08:00 – 20:00
Rezonans magnetyczny Bielsko - Biała
Rezonans magnetyczny (MRI) to bardzo dokładne badanie obrazowe, powszechnie używane w diagnostyce wielu schorzeń. Nie wymaga stosowania promieniowania jonizującego, więc wolno wykonywać je nawet u kobiet w ciąży. Jakie choroby można wykryć podczas rezonansu magnetycznego.
Rezonans magnetyczny ma zastosowanie w niemal każdej dziedzinie medycyny. W zależności od zgłaszanych objawów lekarz może skierować Cię m.in. na rezonans magnetyczny:
- głowy;
- przysadki mózgowej;
- kręgosłupa
- jamy brzusznej i miednicy;
- stawów;
- kończyn.
Badanie MRI może być przeprowadzane z kontrastem, czyli specjalną substancją podawaną dożylnie w trakcie badania. Poprawia to widoczność niektórych tkanek i zmian, np. ognisk zapalnych. Przed podaniem kontrastu konieczne jest sprawdzenie czynności nerek. Wykonuje się to poprzez badanie stężenia kreatyniny we krwi i wyliczenie GFR (wskaźnika filtracji kłębuszkowej). Przed rezonansem z podaniem kontrastu należy także wykonać badanie stężenia TSH.
Rezonans magnetyczny jest badaniem, do którego wykonania nie jest niezbędne skierowanie od lekarza, ale uzyskanie skierowania znacznie usprawnia wykonanie badania i przygotowanie jego opisu przez radiologa. Rezonans magnetyczny najczęściej zleca specjalista m. in.: neurolog, ortopeda lub chirurg. Istnieje wiele wskazań do wykonania MRI. To m. in.:
- bóle głowy;
- zaburzenia i schorzenia neurologiczne, w tym objawy sugerujące stwardnienie rozsiane lub chorobę Alzheimera;
- zaburzenia i wady rozwojowe;
- dolegliwości bólowe kręgosłupa i stawów;
- zmiany pourazowe układu kostno-stawowego;
- zmiany ogniskowe i choroby narządów miąższowych w tym wątroby, trzustki, śledziony, nerek;
- zaburzenia odpływu żółci;
- badania przesiewowe u osób zdrowych – w tym badanie „całego ciała” (whole-body) w poszukiwaniu zmian patologicznych;
- badania różnych okolic ciała u osób z chorobami onkologicznymi.
Wynik rezonansu magnetycznego otrzymuje się zwykle dopiero kilka tygodni po badaniu. Jeżeli zostało ono wykonanie w trybie pilnym, opis uzyskuje się szybciej, zwykle w ciągu kilku dni.