Na czym polega rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny (MRI) to badanie, które wykorzystuje działanie pola magnetycznego do uzyskiwania obrazów określonej okolicy ciała. To możliwe dzięki obecności w komórkach ludzkiego ciała protonów wodoru. Aparat MRI można porównać do wielkiego elektromagnesu. Po uruchomieniu generuje on pole magnetyczne, które powoduje „uporządkowanie” protonów wodoru w komórkach. Gdy wracają one do pozycji wyjściowej, generują falę radiową odbieraną przez aparat i przekształcaną w obraz.
Badanie MRI przeprowadza się w pracowni rezonansu magnetycznego, która jest w odpowiedni sposób odizolowana. Aparat przypomina dość ciasną komorę (tunel), do której pacjent wjeżdża na ruchomym łóżku. Osoby z klaustrofobią podczas rezonansu magnetycznego mogą odczuwać dyskomfort, szczególnie iż trwa dość długo, a jego wykonywaniu towarzyszy głośny dźwięk. Jeżeli zmagasz się z lękiem przed ograniczoną przestrzenią, koniecznie poinformuj o tym lekarza przed badaniem.
Kiedy zleca się rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny jest badaniem, do którego wykonania nie jest niezbędne skierowanie od lekarza, ale uzyskanie skierowania znacznie usprawnia wykonanie badania i przygotowanie jego opisu przez radiologa. Rezonans magnetyczny najczęściej zleca specjalista m. in.: neurolog, ortopeda lub chirurg. Istnieje wiele wskazań do wykonania MRI. To m. in.:
- bóle głowy;
- zaburzenia i schorzenia neurologiczne, w tym objawy sugerujące stwardnienie rozsiane lub chorobę Alzheimera;
- zaburzenia i wady rozwojowe;
- dolegliwości bólowe kręgosłupa i stawów;
- zmiany pourazowe układu kostno-stawowego;
- zmiany ogniskowe i choroby narządów miąższowych w tym wątroby, trzustki, śledziony, nerek;
- zaburzenia odpływu żółci;
- badania przesiewowe u osób zdrowych – w tym badanie „całego ciała” (whole-body) w poszukiwaniu zmian patologicznych;
- badania różnych okolic ciała u osób z chorobami onkologicznymi.
Wynik rezonansu magnetycznego otrzymuje się zwykle dopiero kilka tygodni po badaniu. Jeżeli zostało ono wykonanie w trybie pilnym, opis uzyskuje się szybciej, zwykle w ciągu kilku dni.
Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego
Rezonans magnetyczny wytwarza silne pole magnetyczne, dlatego nie wolno go wykonywać u osób, które mają w ciele wszczepione metalowe elementy. MRI mogłoby spowodować ich nagrzanie, przesunięcie lub zaburzenie funkcji. Rezonans jest przeciwwskazany m. in. w przypadku obecności:
- rozrusznika serca;
- metalicznego ciała obcego w oku (np. opiłków metalu) lub w innym narządzie;
- neurostymulatora, np. w mózgu;
- implantu ślimakowego;
- pompy podającej leki, np. pompy insulinowej (przed badaniem konieczne jest jej odłączenie);
- cewnika zawierającego metalowe elementy;
- metalowych klipsów naczyniowych (np. po operacji tętniaka);
- metalowych implantów zębowych.
Część elementów metalicznych może być dopuszczona do badania przy spełnieniu pewnych warunków, np. elementy medyczne implantowane w zabiegach operacyjnych mogą posiadać odpowiedni skład potwierdzony certyfikatem, co umożliwia wykonanie MRI. Przed badaniem poinformuj lekarza o wszelkich urazach lub operacjach, które przeszedłeś w życiu. Jeśli to możliwe, zabierz ze sobą dokumentację medyczną.
Jak długo trwa badanie rezonansem magnetycznym?
Czas trwania badania rezonansem magnetycznym jest różny i wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Aby uzyskane obrazy były wyraźne, konieczne jest pozostanie przez ten czas w bezruchu. W trakcie badania technik może poprosić cię o nabranie powietrza i wstrzymanie go przez kilka, niekiedy kilkanaście sekund.
Rezonans magnetyczny – co wykrywa to badanie?
Badanie MRI pozwala na wykrycie wielu zmian w niemal każdym narządzie i układzie., w tym głównie w układzie kostnoszkieletowym, stawach, centralnym systemie nerwowym – badanie głowy i kręgosłupa , pozwala na dokładne zobrazowanie zmian patologicznych w obrębie jamy brzusznej, miednicy. Badanie jest też nieocenione u pacjentów z łagodnymi i złośliwymi zmianami nowotworowymi. Dobrze widoczne w rezonansie są także torbiele, ogniska zapalne i ropnie
Rezonans magnetyczny a ciąża
Rezonans magnetyczny może być wykonywany w ciąży, chociaż, jeśli to możliwe, odradza się jego wykonywanie w pierwszym trymestrze ciąży. Z reguły wykonujemy to badanie bez podawania środka kontrastowego, a podajemy go jedynie w wyjątkowych sytuacjach, z uwagi na potencjalnie szkodliwe działanie na rozwijający się płód. Jeśli to konieczne, rezonans można wykonać na każdym etapie ciąży. Co więcej, stanowi on bardzo przydatne badanie obrazowe, które pomaga w rozpoznaniu wielu schorzeń – zarówno u przyszłej mamy, jak i u dziecka w jej łonie.
Rezonans całego organizmu
Coraz większą popularnością cieszy się rezonans magnetyczny całego organizmu (ang. whole-body magnetic resonance imaging, w skrócie WB-MRI).
Badanie whole body znajduje zastosowanie do przeglądowej oceny układu kostnoszkieletowego, w tym kręgosłupa i stawów
Ponadto WHOLE BODY ma coraz większe zastosowanie do oceny całego ciała w ramach badań profilaktycznych, przy czym należy pamiętać, że daje ono jedynie OGÓLNĄ informację na temat stanu zdrowia nie zastępując dokładniejszych badań.
W uzasadnionych przypadkach jest metodą używaną w onkologii.